Kodėl Afganistano kilimai tokie unikalūs?
Kodėl Afganistano kilimai tokie unikalūs?

Kodėl Afganistano kilimai tokie unikalūs?

Afganistano kilimai yra jau šimtmečius ir iš tikrųjų tai buvo pirmasis persiškas kilimas, masiškai eksportuotas į Europą iš Azijos. Tradiciškai pagaminti afganų kilimai yra neįtikėtinos kokybės ir pasižymi unikalumu, apie kurį ne tiek daug žmonių žino.

Specialūs kilimai ne tik suteikia minkštą malonų jausmą po kojomis, bet ir yra kolekcionuojami daiktai, tai unikalūs prisiminimai, kurie dvelkia asmenybe ir istorijomis –perduodamomis iš kartos į kartą.

Taigi kodėl Afganistanietiški kilimai tokie unikalūs ir išskirtiniai?

Žinoma, kad Afganistano kilimai yra unikalūs beveik visais aspektais, unikalumas priklauso nuo šalies, kurioje jie pagaminti. Afganistanas turi labai turtingą istoriją, o geografinė padėtis, kaip vartai tarp Azijos, Europos ir Artimųjų Rytų, paliko šimtmečių kultūros paveldą, kurį suformavo įvairių etninių grupių, genčių ir tradicijų indėlis.

Daugelyje afganų kilimų jaučiama turkmėnų ir kazakų įtaka. Deja, didžiąją šalies istorijos lydi įvairūs konfliktai, nesvarbu, ar tai būtų senos genčių problemos, užsienio įsikišimai ar pan. Kitaip nei bet kurioje pasaulio vietoje, ši istorija atsispindi pačių kilimų dizainuose.

Sakoma, kad Afganistano kilimai pasakoja asmenines istorijas apie pačių audėjų gyvenimą ir patirtį, išgyventus įvykius. Yra apie 57 skirtingi Afganistano kilimų tipai, o kilimai iš skirtingų vietovių dažnai žymimi ypatinga spalva, kuri suteikia kilimui savo tapatumo.

Daugelį metų trukęs konfliktas lėmė nepakankamai išvystytą pramonės sektorių, daug prekių gaminama tiesiog afganų namuose. Vadinasi, technologinės plėtros trūkumas lėmė, kad tradicinis afganų rankų darbo kilimo menas buvo išsaugotas, nenaudojama mašininio audimo technikų pagalba. Dėl to Afganistano kilimai įgijo labai tvirtą kokybiškų, patvarių rankų darbo kilimų reputaciją.

Priklausomai nuo kilimų dydžio, jo audimas gali užtrukti apie septynis mėnesius – tai neapima avių kirpimo ar verpalų gaminimo. Darbas ir dėmesys, skiriamas šiam procesui, yra stulbinantis – prie vieno kilimo vienu metu dirba iki penkių moterų, kurių kiekviena kiekvieną dieną, diena po dienos, suriša  TIK apie 10 cm mazgų! Neįtikėtinas darbas, kantrybės ir susikaupimo rezultatas tai aiškiai pasako.

Viena ryškiausių Afganistano kilimų savybių yra dažymas. Skirtingai nuo daugelio technologiškai išprususių kilimus gaminančių šalių, afganų darbo būdas yra labai išradingas, daugiausia dėmesio skiriant tik lengvai prieinamų gamtos išteklių naudojimui. Visas dažymas atliekamas naudojant natūralius ingredientus, tokius kaip gėlės, vaisiai, mediena, daržovės ir kitos žemiškos gėrybės. Tai ne tik reiškia, kad kilimuose nėra kenksmingų cheminių medžiagų, bet kai kurie teigia, kad šiuose natūraliuose šaltiniuose esantis pigmentas suteikia ryškią spalvą, kuri laikui bėgant net gerėja.

Afganistano kilimų populiarumas pastaruoju metu labai išaugo, o eksporto tempai didėja, o tai daro teigiamą poveikį maždaug 1 milijonui afganų. Nors didžioji dalis kilimų gaminama šiauriniuose regionuose, tokiuose kaip Kunduz ir Balkh, Afganistano šeimos asmeniniam naudojimui kilimus gamina šimtus metų.

Nepriklausomai nuo to, ar pasirinksite kažką tradicinio, ar individualizuoto, galite būti tikri, kad jūsų kilimas visada bus rankų darbo.

Kaip Afganistano kilimai gaminami?

Kilimų gamybos procesas prasideda nuo avių bandos. Afganistano šiaurėje yra labai daug išteklių, o žolėtose vietovėse yra puiki aplinka sveikiems gyvuliams auginti. Sveikos avys, sveika, graži, blizgi ir kokybiška vilna.

Avys nukerpamos. Tada vilna išplaunama, nuvaloma šepečiu ir rankomis susukama į verpalų rutulius, kurie vėliau bus dažomi. Tuomet jau kilimas  audžiamas, kur audėja palaipsniui suformuos kilimą ir jo dizainą, laikui bėgant kartodama keletą mazgų. Kai kilimas yra išaustas ir surištas, jis paprastai apipjaustomas iš šonų prieš skalbimą ir džiovinimą. Išdžiūvus kilimas dažniausiai yra lengvai šukuojamas, o tai pagerina spalvą ir jo ryškumą.

Iš ko gaminami Afganistanietiški kilimai?

Akivaizdu, kad vilna yra pagrindinė tradicinio Afganistano kilimo medžiaga, tačiau įdomiausia ir unikaliausia dalis, be abejo, yra natūralūs dažai, naudojami procese. Yra žinoma, kad afganų kilimai tarnauja dešimtmečius, o kai kuriais atvejais ir šimtus metų ir išlaiko savo spalvą. Daugeliui Afganistano kilimų būdinga sodri raudona spalva yra dėl dažų, pagamintų iš granatų žievelės ir kitų natūralių žaliavų. Dažymo procese taip pat naudojami tokie dalykai kaip graikinių riešutų kevalai ir kaulamedis.

Įsigijus Afganistanietišką kilimą, gausite ne tik "medžiaginį gabalą", gausite dalelę istorijos, gausite daiktą kuris turi vertę, gausite daiktą kuris unikalus ir vienetinis, kuris pagamintas įdedant daug kruopštaus darbo, audžiamas senuoju nykstančiu kilimų audimo būdu. Toks daiktas puoš namus, gyvins interjerą, taip pat ilgai tarnaus ir nepraras vertės!

Pas mus galite rasti įvairių unikalių Afganistano kilimų - žiūrėkite čia.

Comments

Log in or register to post comments
Viršuje
Krepšelis
Uždaryti
Atgal
Paskyra
Uždaryti
Meniu
Uždaryti